С пускането на iOS 15.2 Apple добавя нова секция “части и сервизна история” (Parts and Service History) към приложението Settings за iPhone. Тя ще позволи на потребителите да видят сервизната история на своя телефон и да потвърдят, че компонентите, използвани за ремонта са оригинални.
Както е посочено в нов докувмент за поддръжка, потребителите на iPhone, които имат инсталирана iOS 15.2 или по-нова версия, могат да проверят в Settings – General – About – Parts and Service History, но разделът ще бъде наличен само, ако е извършван ремонт на устройството.
Apple ще предоставя различна информация за компонентите, в зависимост от модела на телефона. За iPhone Xr, Xs, Xs Max и по-новите, включително iPhone SE 2 поколение, ще можете да видите дали е сменяна батерията. За iPhone 11, 12 и 13 ще видите освен това и дали е сменян дисплея, а за 12 и 13 информацията включва и смяна на камерата.
Ако ремонтът е извършен с оригинални части и инструменти на Apple, в разделът той ще е обозначен с “Genuine Apple Part” до всеки компонент. В противен случай, ще се показва съобщението “Unknown Part”, ако инсталираната част е неоригинална, или вече е била използвана в друг телефон, или пък, ако не функционира аккто се очаква. В предишните версии на iOS клиентите могат да видят само дали резервната част е идентифицирана като неизвестна.
Apple посочва, че съобщенията в раздела “Service History” няма да повлияят на възможността за използване на iPhone, неговата батерия, дисплей или камера. Информацията се събира и съхранява на устройството, а компанията я използва за сервизни нужди, анализ на безопасността и подобряване на бъдещи продукти.
Добавянето на “Parts and Service Hustory” в iPhone идва заедно с промяната, с която Apple направи в моделите iPhone 13. След обявяването им беше установено, че подмяната на счупен диспелй без специализирани инструменти и компоненти на компанията, деактивира Face ID. След обществената реакция, Apple каза, че ще въведе софтуерна актуализация, която ще позволи ремонт на дисплея, който не засяга Face ID. iOS 15.2 премахва специфичното изискване за сдвояване, което караше Face ID да не работи, когато ремонтът не е извършен в оторизиран сервиз със специализирано оборудавне.
По-рано Apple въведе ограничения за ремонт на Tocuh ID, функционалността TrueTone и камерите на iPhone 12, но компанията се изправи пред негативната реакция на обществото заради опитите си да ограничи опциите за ремонт и деактивирането на функциите. Компанията реши да информари клиентите, ако компонентите са неоригинални, като остави функционалността на телефона непокътната, а този нов раздел опростява съобщенията и ги събира на едно място.
През ноември Apple обяви плановете си за нова програма за ремонт на самообслужване, която ще позволи на потребителите да извършват собственоръчно ремонти на устройствата си, използвайки ръководства с инструкции и компоненти, предоставени от компанията. Тя ще бъде добавено към програмата за оторзирани сервизи и независими доставчици на ремонти на Apple, която предоставя части и инструменти на независими сервизи, които не са AASP.
0 коментара