Apple проучва възможността да използва керамика за корпуса на бъдещите си устройства, твърди Forbes. Компанията е патентовала iPhone и Apple Watch с текстурирани циркониеви компоненти и матово покритие.
Според изображенията в патента, цирконий може да се използва за задния панел на iPhone, който ще има кръгъл ценрален елемент с логото на компанията. Матовото покритие може би ще е запазено за Pro/Pro Max моделите и би им подхождало много.
Цирконият е сред по-леките материали, които могат да оцелеят при падане и не се надраскват. Той се счита за най-издръжливата монолитна керамика с висока твърдост, здравина, издръжливост и устойчивост на химическа корозия и се използва като заместител на диаманта в бижута. По-здрав е от повечето обикновени метални сплави и компенсира ефектите и износването, затова и се използва в медицината за изкуствени зъбни коронки, тазобедрени стави и други импланти.
За съжаление няма идеален материал и цирконият не прави изключние. Неговият основен недостатък е, че е значително по-скъп за производство, което евентуално би увеличило цената на iPhone в бъдеще. Възможно е разбира се Appleда не използва чист цирконий, а просто да го добави към алуминиеви или стоманени сплави, което ще подобри значително техните механични свойства и цялостна устойчивост.
Точно това намеква компанията в патента, заявявайки, че “компонентът на базата на цирконий може да бъде образуван от керамика, като например частично стабилизирана циркониева керамика или закалена циркониева керамика с алуминий”. Разбира се това няма да е първият път, когато ще срещнем керамика в телефони, защото Xiaomi и Samsung вече имат устройства с керамични корпуси. Тепърва обаче предстои керамиката да се наложи на пазара, а Apple вече има опит с керамичните модели Apple Watch в гамата си.
Логично можем да предположим, че компанията ще продължи да диференцира своите стандартни и Pro модели и керамиката може да стане още една част от тази стратегия. За момента обаче всичко е само поредния патент на гиганта, а кога и дали той ще се превърне в реални устройства, няма как да знаем.
0 коментара