Всички ние очакваме iPhone 8 да има извит OLED дисплей с вграден под него хоум бутон и Touch ID, но какво ще има от другата му страна? Заявка за патент показва някои от идеите, по които Apple работи и те включват „електронни устройства с дисплей и сензорна конструкция“.
Документът описва технология, при която сензорите могат да бъдат поставени от всяка страна на устройството, което ще позволи нови източници на входящ сигнал. По този начин физическите бутони могат да бъдат заменени с тези вградени сензори и ще представляват само една област, която трябва да се докосне, за да се предизвика съответната реакция. Това също така би могло да позволи използването на задния панел за различни жестове, като например превъртане на страници.
Всъщност тази концепция не е нова, като последно е използвана в преносимата конзола на Sony PS Vita, чийто сензорен панел се намира на задната част на устройството и това се използва в различни игри, като допълнителни виртуални бутони или за превключване на различни функции. Apple няма да е и първия смартфон производител, който ще се опита да реализира потенциала , предлаган от задната част на телефона. При много модели, там се намират сензорите за пръстови отпечатъци, диоди за уведомления и E-ink дисплеи, но тази технология ще позволи на компанията да превърне своя бъдещ iPhone в „лист стъкло с извити ръбове и никакви бутони“ още през 2017 или 2018 година, а задната му част ще стане ценна територия за внедряване на иновации.
Докато хардуерът става все по-хомогенизиран, усилията на производителите все повече ще се насочват към страничните и задната част на устройствата. Този патент не гарантира, че технологията ще се появи още в следващия модел на iPhone, но поставя още едно предизвикателство за създаване на нови технологични решения, които стимулират въображението. Към сензорния заден панел спокойно биха могли да се добавят различни 3D Touch възможности, което ще позволи едно допълнително ниво на взаимодействие, без да пречи на основната функционалност на вече съществуващите iPhone и iPad. Подобен модел би помогнал на Apple да се открои от масите и да обрисува духа на иновациите, но инерцията на потребителската маса означава, че Тим Кук и екипът му ще трябва да изберат бавен еволюционен подход и да преценят правилния момент, в който да я предложат.
0 коментара