Репутацията на Facebook претърпя непоправими щети след скандара Cambridge Analytica, но дебатът за защита на неприкосновеността на личния живот на потребителите в онлайн медиите е провокиран основно от въвеждането на Регламента за защита на данните, GDPR в ЕС.
Google и Apple многократно бяха критикувани в миналото за това, което мнозина смятаха за недостатъчни мерки за сигурност, или дори съмнителни навици за събиране на данни, но несъмнено в новите версии на Android и iOS защитата на неприкосновеността на личните данни се подобрява. След дискретното сваляна на приложения, които споделят данни за местоположението на потребителите с трети страни, без изрично съгласие, Apple се увери, че друга тактика за широко разпространение на информация, вече не може да бъде използвана от разработчиците. Вече няма да има база данни за контакти за разработване за „собствена употреба или за продажба/разпространение на трети страни“, като се използва информация от списъка с контакти на потребителя, няма да се създават „потребителски профили възоснова на събраните данни “ или да се реконструират „възоснова на събраните данни от приложните потребителски интерфейси“ по анонимен, агрегиран или друг неоткриваем начин. Вече няма да се свързват и лица, чрез използване на информацията събрана от контакти или снимки, без изричното съгласие и инициатива на потребителя.
Така на кратко, дори и ако някой ваш приятел, или роднина иска да сподели името и телефонния ви номер, имейл, или снимка с приложение, инсталирано на телефона му, разработчиците вече няма да могат да използват тези данни за анализ или маркетингови цели, защото ще нарушат строгите правила на компанията и това ще доведе до незабавна забрана за App Store.
0 коментара