Apple скоро ще ви позволи да изтеглите цялата информация, която е съхранена за вас, да я променяте и дори изтривате. Промяната в поверителността се изисква от европейски закон, но е и в съответствие с политиката на компанията да не шпионира клиентите си, която я отличава от конкурентите й Google и Facebook.
Apple събира известно количество информация за своите потребители, но не създава задълбочени лични профили. Страницата за управление на Apple ID скоро ще позволи да видите всичко, което компанията знае за вас, като ще можете да нанасяте корекции и дори да изтривате данни, според Bloomberg. Това ще включва информация за контакт, както и това, което Apple сямта, че са предпочитаните ви песни например.
Изскачащ прозорец в току що освободената iOS 11.3 обобщава отношението на гиганта:
„Apple вярва, че неприкосновеността на личния живот е основно право на човека, така че всеки продукт на компанията е разработен така, че да сведе до минимум събирането и използването на данни, както и да осигури прозрачност и контрол над вашата информация“.
Нарушаването на поверителността на клиентите не е сред бизнес моделите на Apple:
“Можем да спечелим купища пари, ако осигурим приходи от клиентите си, но те не са наш продукт. Ние избрахме да не правим това“ каза наскоро Тим Кук в интервю за Recode и MSNBC.
За разлика от това Google и Facebook работят за събиране на възможно най-много данни за потребителите, като продажват тези профили на рекламодателите.
Противопоставянето на тази политика обаче нараства, особено след скандала с Facebook и Cambridge Analytica, а пример за това е, че социалната мрежа ще забави премиерата на собствения си интелигентен високоговорител, защото хората очакват той да ги шпионира.
Eвропейският регламент за защита на общите данни (GDPR) изисква компаниите да получават съгласието на потребителите за събиране на данните, като те имат право да бъдат забравени, а информацията омже да бъде докладвана в рамките на три дни. По принцип Apple обещава да направи това, което е законово нужно, въпреки че GDPR обхваща само гражданите на Европейския съюз.
0 коментара