Новата книга на Брайън Мърчант, „The One Device: The Secret History of the iPhone“, дава един завладяващ и интригуващ поглед върху това как е проектиран и разработен най-революционния продукт на нашето време. Чрез поредица интервюта с инженери и дизайнери на Apple, които са изиграли важна роля в създаването и развитието на iPhone, сред които Тони Фадел, Бас Ординг и Грег Кристи, Мърчант описва как iPhone се появил след повече от две години непрекъсната и натоварена работа.
Един от забележителните аспекти на оригиналния iPhone е дизайнът, използван от компанията, както от гледна точка на хардуера, така и на софтуера, който се превърна в основна идея на всеки следващ смартфон. Независимо на коя операционна система симпатизирате, няма как да отречете дълготрайния ефект на първия iPhone върху цялата индустрия. На практика всеки следващ смартфон има правоъгълен дизайн и приложения, подредени в мрежа от икони.
Интересното е, че това би могло да е съвсем различно, ако Стив Джобс беше наложил една своя идея. Според Имран Чаудри, ветеран дизайнер в Apple, който прекарва 19 години в екипа на компанията, Джобс всъщност е искал iPhone да има бутон за връщане назад, в допълнение към хоум бутона и така телефонът може би щеше да изглежда като Android устройство.
Смартфон базиран на докосване, има нужда от поне един бутон и това както ваче знаем е хоум бутона, но Стив е имал идея те да са два, заради нуждата от навигация. Чаудри обаче се съмнява, че това би подкопало доверието на потребителите и би нарушило предсказуемостта на устройството:
„Хората се доверяват на устройство, което прави това, което те искат, а част от проблема на другите телефони е в това, че функцията е погребана в менютата, които са прекалено сложни. Бутонът за връщане би могъл също да усложни нещата“.
След като дизайнерът споделя това с Джобс, аргументът му накланя везната в полза на един единствен бутон.
Най-интересния аспект от книгата е това, че подробно описва как развитието на iPhone е наистина едно екипно усилие, а не само резултат от безспорния гений на Стив Джобс, включвайки редица примери за това как се обсъждат идеите.
0 коментара