Руската компания за сигурност Elcomsoft, постави под съмнение неприкосновеността на личния живот на потребителите, използващи iPhone. В нов доклад тя твърди, че iCloud запазва цялата история на разговорите от всеки смартфон на Apple цели 4 месеца, което я прави лесна мишена на закона и органите по правоприлагане.
Elcomsoft е открила, че докато услугата iCloud е активирана, историята на обажданията се синхронизира и записва в облака. Това включва номерата, датите и продължителността на разговорите и дори пропуснатите повиквания, но това не е всичко. Повикванията през Face Time, Facebook, WhatsApp и други подобни приложения, използващи функцията Call History, също се записват и съхраняват.
Няма опция за изключване на синхронизацията, а според Apple, тя се съхранява за удобство на клиентите, които могат да върнат бекъп по всяко време и така няма да загубят историята на своите повиквания. Разбира се всичко е криптирано и защитено с паролата на самия потребител, а както знаем, компанията не дава достъп до тези данни, дори и когато те са поискани от съда.
Бившият експерт по сигурността от ФБР, Робърт Осгуд, споделя че 4 месеца са прекалено дълъг срок за съхранение на подобна чувствителна информация, обекновена това се прави между 30 и 60 дни.
Ако името на Elcomsoft ви звучи познато, то това е защото софтуерът на компанията, Phone Breaker, беше използван от хакери при масивното изтичане на голи снимки през 2014 година. За Phone Breaker се твърди, че може да се справи с iCloud архивите, както и с такива от Microsoft One Drive и BlackBerry.
Открит остава въпросът, до колко сме защитени, използвайки нашия iPhone?
0 коментара