В понеделник Apple потвърди, че придобива Shazam, базираната в Обединеното кралство компания, която стои зад едноименното приложение за разпознаване на музика. Този й ход е абсолютно логичен, като имаме предвид, че компанията разполага с близо 300 милиарда долара, но въпросъте защо точно сега?
В края на краищата, Shazam съществува още от времето, когато Стив Джобс обръщаше специално внимание на приложенията. Компанията е основана през 1999 година и започва да действа като текстова услуга през 2002, като бързо се преориентира към приложения от трети страни когато Apple пусна своя първи iPhone.
Придобиването й има особен смисъл, като вземем предвид талантите на Shazam, а Apple се фокусира върху това да придобива нови технологии. Всъщност Shazam има опит и активи в няколко ключови области – разпознаване на музика по специален алгоритъм за съвпадение в част от парчето, разпознаване на видео и добре индексирана база данни на медии, които да сравнява с фрагментите. Освен това е и едно невероятно приложение, което препраща милиони клиенти месечно към стрийминг услугите.
Най-очевидната причина за стъпката на Apple е да запази съществуващата услуга на Shazam, но да я фокусира върху себе си. Това означава, че когато приложението разпознае успешно музиката, ще ви препраща към Apple Music, а не към Spotify или Pandora. Това ще е още един начин да се поддържат абонаментите в стрийминг услугата на гиганта. В по-дългосрочен план обаче, Apple може да спре приложението изцяло и да пусне услугите му директно в Siri, като разшири платформата за всичките си операционни системи.
Това обаче най-вероятно не е всичко, което компанията палнира да направи с Shazam и нейните 250 служители, които ще се присъединят към екипите й след придобиването. Apple изостава от конкурентите си в една област и това са интелигентните говорители и виртуални помощници, които са така популярни напоследък на пазара. Siri е превъзхождана от гледна точка на функционалността от Alexa на Aпazon, а говорителят HomePod на Apple все още не се е появил на пазара, въпреки че беше обявен по-рано тази година, докато тези на Google и Amazon са вече второ поколение. Служителите на Shazam биха могли да осигурян нужния тласък в усилията на гиганта да настигне конкурентите си, като същевременно ще допринесат и за краткосрочен бум при Apple Music, а това ще е още един печеливш ход, свързан с HomePod и неговата скорошна поява на пазара.
0 коментара