Сапфирът наистина твърд е материал, всъщност трети по твърдост по скалата на Mohs. Той може да бъде създаден в лабораторни условия и да се използва вместо стъкло в различни продукти, включително часовници и смартфони.
Apple се опита преди години да замести със сапфир защитното стъкло на iPhone, но поради трудности със самото производство се отказа и използва вместо него закалено Gorilla Glass стъкло. Единствено покритието на хоум бутона и обектива на камерата на iPhone са изработени от сапфир, за да се предотврати лесното им надраскване, което би попречило на разпознаването на отпечатъците и качеството на снимките.
Оказва се обаче, че използвания от компанията сапфир не е толкова твърд, колкото се очаква от него и се драска много по-лесно, от колкото си мислите. Това важи и за новите iPhone 7 и iPhone 7 Plus, които имат по-големи обективи на камерите си и съответно по-голяма площ, покрита със сапфирено стъкло.
Тестът за издръжливост, който проведе You Tube каналът JerryRigEverything, веднага след премиерата на смартфоните на Apple разкри, че да надраскаш обективите им всъщност не е толкова трудно. Освен това стана ясно, че те издържат на падане от различна височина, но точно обективът на камерите им може да се счупи при подобен инцидент.
Apple твърди обаче, че той е защитен от сапфирено стъкло и затова JerryRigЕverything решава да проучи чрез лабораторни тестове, дали това твърдение е истина.
Всъщност се оказва, че чистотата на използвания материал се различава от тази на сапфира при други продукти като часовниците Tissot например, които се драскат едва при ниво 8 от скалата на Mohs. Анализът установява, че стъклото на камерата на iPhone 7 съдържа редица въглеродни и силициеви замърсявания, което обяснява лесното му надраскване. За сравнение в споменатите вече часовници на извесната марка Tissot, такива примеси липсват. Пробите установяват така също и, че вътрешният слой на лещата е покрит със силиций и ниобий, които би трябвало да намалят вътрешното отражение.
Въпросът, който задава JerryRigEverything в края навидеото е: “Как това съединение може да бъде наречено сапфир?“. Нещо, на което компанията най-вероятно никога няма да отговори, но именно там се крие обяснението за лесното му надраскване.
0 коментара